Home Yoga-wisdom „Žít okamžikem…“

„Žít okamžikem…“

„Žít okamžikem, žít tady a teď…“ Klišé, co dává smysl…

Kolik z nás se trápí tím, co se stalo před x lety a stále, ač si to kolikrát ani neuvědomujeme, pořád nás to nějakým způsobem ovlivňuje doteď. Ať už je to rozchod, náš špatný skutek nebo pouhá slova, která ranila naše city, vše se zapisuje do našeho podvědomí. A to se plní tak dlouho, až vše vyplyne napovrch. Přeteče to stejně, jako přeplněný odpadkový koš na ulici, jehož odpadky pak znečistí povrch země.

Místo toho, abychom jednali nebo přemýšleli dle aktuálně nastalé situace, jsme ovlivnění strachem z minulosti.

Má cenu se nechat ovládat a trápit se něčím, co se stalo a již to nemůžeme změnit?

A stejně tak je zbytečné zaměstnávat naši mysl budoucností. Proč mít obavy z něčeho, co se má stát za pár dní? Za několik měsíců? Či dokonce let? I když si naplánujeme budoucnost do jediného detailu, stejně se vše může odehrát naprosto jinak. Prostě se stane, co se má stát. Všechno je nějak dané a všechno to někam směřuje.

Zkuste si uvědomit příčinu vašeho chování. Proč jednáte tak, jak jednáte? Proč přemýšlíte tak, jak přemýšlíte?

Možná přijdete na to, že to celé se odvíjí jen od vaší minulosti. Že to je jen produkt toho, co jste kdysi dávno zažili, pocítili nebo udělali. Stejně tak váš postoj může ovládat vaše dokonale nalinkovaná budoucnost, která se pravděpodobně odehraje úplně jinak.

A když rozeznáte vzorce svého chování, můžete s nimi začít pracovat.

…až začnete ovládat vaše myšlenky namísto toho, aby myšlenky ovládaly vás.

Zkuste je jen tak pojmenovat a zahodit pryč. Nemyslet na ně. Asi přijdou znovu. Zahazujte je tak dlouho, dokud se od dané vzpomínky, myšlenky nebo pocitu, neosvobodíte.

…a k tomu všemu je samozřejmě skvělým pomocníkem jóga 🙂 Jen to chce najít učitele, který nejen předcvičuje ásany, ale v jeho hodinách je i kousek duchovna.